Tillbaka till katalog

Collectio Gjörwelliana

Collectio Gjörwelliana
Collectio Gjörwelliana
Collectio Gjörwelliana
Collectio Gjörwelliana
Collectio Gjörwelliana
Collectio Gjörwelliana
Collectio Gjörwelliana
Collectio Gjörwelliana

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

COLLECTIO GJÖRWELLIANA. GJÖRWELL, CARL CHRISTOFFER (utg.). Collectio Gjörwelliana, eller Samling af skrifter, dels förr dels ej förr trykte, uti åtskilliga ämnen, men förnämligast tjenande til uplysning i svenska historien: här uti et verk utgifne af Carl Christof. Gjörwell. Förnyad uplaga. I:1-5 Stockholm, hos Johan A. Carlbohm, 1781-(1795?).
8::o. 197 x 120 mm. (12), 343, (1), 341-361, (1) s. 2 utvikbara graverade planscher. Något nött brunt samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, nyare etikett av rött skinn, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Några småfläckar, fuktrand i nedre hörnet s. 91-(94). Anteckningar med blyerts i planschernas innermarginal. Exlibris på främre pärmens insida.

Allt som utkom. Blandat innehåll, bl. a. En bibliografisk förteckning över arbeten av "herrar och friherrar Rosenhane" (efter handskrift av Jonas Apelblad) samt Jonas Carl Linnerhielms resebrev (för första gången av trycket och med de 2 planscherna).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

909445

Datum:

2021-04-29