Lockurna Kina 1800-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
1 000 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1800-talets slut, balusterformad, dekor av kartuscher med flodlandskap samt lotusslingor i underglasyrblått, botten med Kangxis fyra karaktärers märke, höjd ca 17 cm
Urnan och locket med nagg
909496
2021-04-30