Josef Frank, taklampa

Josef Frank, taklampa
Josef Frank, taklampa
Josef Frank, taklampa
Josef Frank, taklampa
Josef Frank, taklampa
Josef Frank, taklampa
Josef Frank, taklampa
Josef Frank, taklampa

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

JOSEF FRANK, taklampa, "Carl Larsson Lampa", Svenskt Tenn, modell 2560, mässing, skärm i vit textil, formgiven under 1920-talets slut, diameter ca 50 cm

HISTORIK:
Carl Larssons hem i Sundborn inspirerade Josef Frank till armaturens form

Bruksslitage, fläckar, avklippt elsladd (behov av ny el)

909711

2021-04-28