Karta Stockholm
Klubbat för:
2 200 SEK
Schätzwert
3 000 SEK
Beschreibung
STOCKHOLM. TILLAEUS, PETTER (1679-1754). General Charta öfwer Stockholm med Malmarne åhr 1733. Stockholm, senare upplaga, troligen nytrycket från 1897.
Graverad kolorerad karta med kartusch och porträtt av Fredrik I, text på sidorna. Ca 154x194 cm.
Uppklistrad på väv och med trästag. Rullad.
Zustandsbeschreibung
Skador, slitage, veck, nagg, fläckar
909781
2021-05-03