Tillbaka till katalog

Anckarsvärds politiska memoarer 1833

Anckarsvärds politiska memoarer 1833
Anckarsvärds politiska memoarer 1833
Anckarsvärds politiska memoarer 1833
Anckarsvärds politiska memoarer 1833
Anckarsvärds politiska memoarer 1833
Anckarsvärds politiska memoarer 1833

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

ANCKARSVÄRDS POLITISKA MEMOARER 1833. ANCKARSVÄRD, CARL HENRIC. Politisk trosbekännele af C. H. Anckarsvärd. Stockholm, Kongl. Ordens-Boktryckeriet, 1833.
8:o. C:a 220 x 150 mm. (4), 179 s. Häftad, oskuren, i välbevarat tryckt omslag. Bitvis litet lagerfläckig. Initialer med bläck på främre omslaget: S. v P.

Första upplagan. 1830 gav Carl Henric Anckarsvärd (1782-1865) tillsammans med Johan Gabriel Richert ut det första genomarbetade förslaget till representationsreform, vilket delvis låg till grunden för tvåkammarriksdagen 1866.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

909873

Datum:

2021-04-29