Tillbaka till katalog

Erasmus översatt av Lundberg 1728

Erasmus översatt av Lundberg 1728
Erasmus översatt av Lundberg 1728
Erasmus översatt av Lundberg 1728
Erasmus översatt av Lundberg 1728
Erasmus översatt av Lundberg 1728
Erasmus översatt av Lundberg 1728

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

ERASMUS ÖVERSATT AV LUNDBERG 1728. ERASMUS AV ROTTERDAM. Dårskapens låf och beröm af den lärde och bekante Erasmo Roterodamo på latin författadt och utgifwit, men nu mera derifrån på det swenska språket öfwersatt af S. Lundberg Paulson. Stockholm, Joh. Henr. Werner, 1728.
8:o. 155 x 92 mm. (32), 128, 127-228 s. Nött brunt samtida skinnband, främre pärmen bruten, blekt rygg med fyra upphöjda bind. Några småfläckar, svag fuktfläck på titelbladet. Israel Gadd Petterssons namnteckning på titelbladet. Samtida tillskrifter på försättsbladet och pärmarnas insidor.

Den första svenska översättningen av Encomium moriae.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

910023

Datum:

2021-04-29