Slaglåsgevär Goffart
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, dubbelpipigt, belgiskt, låsblecken signerat F Goffart resp. a Liege (Francois Goffart fabrikant och vapenhandare Liège 1800-talets början), ändrat från flintlås, halvstock i valnöt med graverade stålbeslag, längd 123 cm
Ingår i specialauktion Vapen
Stocksprickor och lagningar, senare laddstake, håller spänn på båda hanarna
910209
2021-05-30