Slaglåsgevär Goffart

Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart
Slaglåsgevär Goffart

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, dubbelpipigt, belgiskt, låsblecken signerat F Goffart resp. a Liege (Francois Goffart fabrikant och vapenhandare Liège 1800-talets början), ändrat från flintlås, halvstock i valnöt med graverade stålbeslag, längd 123 cm

Ingår i specialauktion Vapen

Stocksprickor och lagningar, senare laddstake, håller spänn på båda hanarna

910209

2021-05-30