Konsolbord, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålat, sarger med pärlstav, palmetter, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med urna, skiva i kalksten med kälning, höjd 83, 69,5 x 40,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
Lagingar, ställvisa dekorskador
910307
2021-05-09