Konsolbord, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

12 000 SEK

15 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålat, sarger med pärlstav, palmetter, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med urna, skiva i kalksten med kälning, höjd 83, 69,5 x 40,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Lagingar, ställvisa dekorskador

910307

2021-05-09