Clewberg Ode 1786
2021-05-02
910815
| Klubbat belopp | 950 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
(CLEWBERG EDELCRANTZ, A. N.). Ode til svenska folket. Stockholm, tryckt hos Johan A. Carlbohm, 1786.
Stor 4:o. 22 s.
Löst inlagd i blå pappband /ask. På skrivpapper med guldsnitt, något solkat och fläckat titelblad.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Se text