Wallin Valborgsmässoafton 1837
Klubbat för:
300 SEK
Arviointi
1 500 SEK
Kuvaus
(WALLIN, JOHAN OLOF). Tack och svar eller Westmanno-Dala-sång Vallborgsmässoafton 1837. Stockholm, Norstedt, 1837.
Folio. (4) s. Löst inlagd i blått pappband. Vikt, några revor och hål, något småfläckad.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Kuntoraportti
Se text
Auktionsnummer:
910816
Päivämäärä:
2021-05-02