Tillbaka till katalog

Likpredikningar bl.a. Samuel Aurivillius 2 st

Likpredikningar bl.a. Samuel Aurivillius 2 st
Likpredikningar bl.a. Samuel Aurivillius 2 st
Likpredikningar bl.a. Samuel Aurivillius 2 st
Likpredikningar bl.a. Samuel Aurivillius 2 st
Likpredikningar bl.a. Samuel Aurivillius 2 st
Likpredikningar bl.a. Samuel Aurivillius 2 st

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

LIKPREDIKNINGAR FRÖLICH M.FL. (2). (FRÖLICK, FRÖLICH, CHARLOTTA). Betraektelse på herr lif-medici... herr doct. Samuel Aurivillii saliga döds-dag d. 4 martii 1767. Uppsala, Edman, (1767).
4:o. (4) s. Löst inlagd i grått marmorerat pappband.

Charlotta Frölich (1698-1770), en av frihetstidens mest produktiva kvinnliga författare, använde sig ibland av pseudonymen Lotta Triven. Hennes största arbete är den religiösa diktsamlingen Enslighets nöje från 1763. Hon dog på Uppsala slott.
Samuel Aurivillius (1721-67), anatom, dog av "smittsam fläckfeber".

+ (GYLANDER, GRETA CAISA). Vid fru Lisa Bäckenbergs graf den 27 januarii 1795. (Undertecknat G C G).
Gävle, Sundqvist, 1795.
4:o. (3) s. Löst inlagd i rött marmorerat pappband. Några veck.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

910818

Datum:

2021-05-02