Bing & Gröndahl Kaffeservis Blå Måsen

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BING & GRÖNDAHL, "Blå Måsen", kaffeservis, ca 79 dlr, bestående av: 29 kaffekoppar med fat, 6 moccakoppar med fat, 27 asietter, ljusstake, kaffekanna, mjölkkanna gräddkanna, 2 st sockerskålar med lock, 2 st vaser, uppläggningsskål på fot, 4 st uppläggningsfat i varierande form, tandpetshållare, smörfat samt 4 st mindre fat.

Flertalet 2:a hands sortering, 3.e hands sortering förekommer, några 1.a hands sortering. Bruks och åldersrelaterat slitage, micronagg kan förekomma, 2 st extra asietter, 1 extra vas som saknar guldmålning.

911420

2021-05-07