Grekiskt kärl

Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SKÅL samt KANNA, den förra grekisk/hellenistisk ca 400-30 f Kr, med följer också ett kärl som möjligen är från Medelhavskultur, terrakotta med svart glasyr och enklare dekor, höjd mellan ca 4-12 cm

Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

911475

2021-05-08