Royal Copenhagen kaffeservis

Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", kaffeservis, 46 delar, porslin, bestående av: 12 kaffekoppar med fat, nr 1549 (13 cm diameter), 12 assietter, nr1626 (15 cm diameter), 2 ljusstakar, nr 1711, (höjd 11 cm), 2 skålar, nr 8541, 1 gräddkanna nr 1538, 1 crèmekopp, nr 154258, 2 behållare, nr 1801, 2 sockerskålar varav en med lock, nr 1680 och nr 1678, 4 mindre fat, nr 2422, 1674 och 2, 1 kakfat, nr 2422, (diameter 29 cm), 7 ovala småfat, nr 1802.

Enstaka delar I sort, övrigt II sort.

Visst slitage, 2 kaffekoppar med enstaka hårsprickor, förekomst av enstaka nagg på 2 fat, 1 assiett och 2 småfat.

911568

2021-05-04