Värja
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄRJA, svensk, 1800-talets början, för infanteriofficer, tveeggad graverad klinga med spår av förgylllning, förgyllt mässingsfäste med fällbar inre parerplåt och kannelerad knapp, kavellindning av tvinnad mässingstråd, längd ca 94 cm
Ingår i specialauktion Vapen
911717
2021-05-30