Kammarladdningsgevär
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAMMARLADDNINGSGEVÄR, svenskt, 1800-talets mitt, möjligen försöksmodell, pipan märk AH FI AH, pipa lås och stock märkt 110, nedersta pipbandet 493, längd ca 125 cm
Ingår i specialauktion Vapen
Slitage, stocksprickor, ett pipband med skada, skruv till nedersta bandet saknas
912068
2021-05-30