Kammarladdningsgevär

Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär
Kammarladdningsgevär

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KAMMARLADDNINGSGEVÄR, svenskt, 1800-talets mitt, möjligen försöksmodell, pipan märk AH FI AH, pipa lås och stock märkt 110, nedersta pipbandet 493, längd ca 125 cm

Ingår i specialauktion Vapen

Slitage, stocksprickor, ett pipband med skada, skruv till nedersta bandet saknas

912068

2021-05-30