Bertil Malmberg, 30 vol.
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL MALMBERG (30). Lyrik, romaner och essäer av Bertil Malmberg (1889-1958). MALMBERG, BERTIL. Bränder. Dikter. Stockholm, 1908 (debutsamlingen), Uppgörelse och löfte. Dikter. Dåd och dröm. Dikter. Stockholm, 1912 (med Rütger Esséns namnteckning, bakre medbundna omslaget lagat i övre kant), Schillers estetisk-filosofiska diktning. I urval och översättning jämte en inledande essay. Stockholm, 1915, Atlantis. Dikter. Stockholm, 1916, En blödande jord. Tidsdikter. Stockholm, 1917, Fiskebyn. Stockholm, 1919, Orfika. Dikter. Stockholm, 1923, Åke och hans värld. Stockholm, 1924, Slöjan. Dikter. Stockholm, 1927, Vinden. Dikter. Stockholm, 1929, Illusionernas träd. Dikter. Stockholm, 1932, Dikter vid gränsen. Stockholm, 1935, Tyska intryck 1936. Stockholm, 1936, Värderingar. Uppsatser. Stockholm, 1937, Sångerna om samvetet och ödet. Stockholm, 1938, Flöjter ur ödsligheten. Dikter. Stockholm, 1941, Excellensen. Skådespel i tre akter. Stockholm, 1942, Under månens fallande båge. Dikter. Stockholm, 1947, Men bortom marterpålarna. Dikter. Stockholm, 1948, Staden i regnet. Skådespel i två akter. Stockholm, 1949, Utan resolution. Uppsatser 1938-1949. Stockholm, 1949, Med cykloppöga. Dikter. Stockholm, 1950, Ett stycke väg. Memoarer. Stockholm, 1950, Ett författarliv. Stockholm, 1952, Lek med belysningar. Dikter. Stockholm, 1953, Gustaf Hellström. Inträdestal i Svenska Akademien. Stockholm, 1953, Klaviatur. Stockholm, 1955, Förklädda memoarer. Stockholm, 1956, Festskrift till Bertil Malmberg den 13 augusti 1949. Stockholm, 1949 (tryckt i 500 numrerade exemplar, varav detta är nummer 487, innehåller bidrag av Margit Abenius, Alf Ahlberg, Werner Aspenström, Gunnar Björling, Johannes Edfelt, Gunnar Ekelöf, Rabbe Enckell, Hjalmar Gullberg, Åke Janzon, Eyvind Johnson, Olof Lagercrantz, Alf Larsen, Erik Lindegren, Artur Lundkvist och Per Erik Wahlund).
Inalles 30 volymer. Samtliga i första upplagan och privatbundna i fina röda halvklotband med tvåfärgade etiketter, grå övre snitt och medbundna omslag (signerade NS). I några fall har etiketterna börjat släppa från ryggen. Några med Nils Hallerbys namnteckning.
Se text!
912368
2021-05-09