Karl Örbo oljemålning

Karl Örbo oljemålning
Karl Örbo oljemålning
Karl Örbo oljemålning
Karl Örbo oljemålning
Karl Örbo oljemålning
Karl Örbo oljemålning

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARL ÖRBO (1890-1958), Porträtt, signerad och daterad Örbo -36, olja på pannå, 46x38 cm

ÖVRIGT:
Svensk bildkonstnär och grafiker, känd för finstämda porträtt, landskap, figurkompositioner och fönsterutsikter. Studerade på Tekniska skolan i Stockholm, sedan hos Oscar Björck, Alfred Bergström och Olle Hjortzberg vid Konstakademien, samt vid Axel Tallbergs etsningsskola 1915-1919. Därefter följde studieresor till England, Frankrike, Tyskland, Schweiz och Italien.

Representerad vid Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Kalmar konstmuseum, Örebro läns museum, Gävle museum., Hälsinglands museum, Västerås museum och Kungliga Biblioteket i Stockholm.

912618

2021-05-08