Ronnie Peterson

Ronnie Peterson
Ronnie Peterson
Ronnie Peterson
Ronnie Peterson
Ronnie Peterson
Ronnie Peterson

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KENNETH OLAUSSON (född 1948): "Ronnie Peterson i Lotus 72 på Zeltweg 1975", signerad och numrerad, 1/10 ex,Hahnemühle Photo Rag fotopapper, mått 47 x 70 cm

HISTORIK
Kenneth Olausson om karriären och 10 år med Ronnie Peterson:

Nyss fyllda femton lånade jag min fars lådkamera för att fotografera Formel 1-världsmästaren Jim Clark på Gelleråsbanan. Det var debuten. Sedan följde sex års kringflackande världen runt för att följa motorcykeltävlingar i Europa och i USA. 1967 tog jag
årets bild i bildmagasinet "SE". Hösten ´68 träffade jag Ronnie Peterson. Mötet blev början till en lång vänskap och resulterade i att jag reste till Monaco 1969 när Ronnie slog igenom som VM-löfte. På bråkdelen av en sekund och 20 000 bilder senare hade jag sett 48 Grands Prix med Ronnie. 2019 hyrde jag Berwaldhallen för ett framträdande i ord och bild om Ronnie Peterson.

oramat blad, 2019 års 40-sidiga, signerade häfte om Ronnie Peterson med Kenneth Olaussons text och bilder medföljer

912707

2021-05-09