Vaser Kina

Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina
Vaser Kina

Klubbat för:

13 000 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

VASER, 4 st, Kina, 1800-1900-tal, pilgrimsvas, lockurna, båda med dekor i underglasyrblått, lockurna med maskaronhänklar, samt vas, båda med dekor i emaljfärger, höjd ca 33-21 cm

Ingår i temaaauktion Orientalika

Zustandsbeschreibung

bruks- och åldersrelaterat slitage, omfattande lagningar på stora lockurnans lock, omfattande lagning/rekonstruktion på pilgrimsvasens övre del, lagning/rekonstruktion på mindre lockurnans mynning och lock

912903

2021-05-15