Tyralundgren, unikt fat, 1921
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TYRA LUNDGREN (1897-1979), fat, unikt, Rörstrand, glaserad keramik, blå dekor av två figurer, monogramsignerad TL och daterad 21, stämplad Rörstrand, diameter 37 cm.
Minimal glasyrnagg på kanten.
912944
2021-05-10