Tyralundgren, unikt fat, 1921

Tyralundgren, unikt fat, 1921
Tyralundgren, unikt fat, 1921
Tyralundgren, unikt fat, 1921
Tyralundgren, unikt fat, 1921
Tyralundgren, unikt fat, 1921
Tyralundgren, unikt fat, 1921

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TYRA LUNDGREN (1897-1979), fat, unikt, Rörstrand, glaserad keramik, blå dekor av två figurer, monogramsignerad TL och daterad 21, stämplad Rörstrand, diameter 37 cm.

Minimal glasyrnagg på kanten.

912944

2021-05-10