Tyra Lundgren, unikt fat, 1930
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TYRA LUNDGREN (1897-1979), fat, unikt, Rörstrand, glaserad keramik, blå fidurdekor, signerad och daterad T Lundgren 30, märkt Rörstrand, diameter 37 cm. Möjligen designad för Stockholmsutställningen 1930.
Ett par märken i glasyren på kanten, från tillverkningen.
912969
2021-05-10