Tyra Lundgren, unikt fat, 1930

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TYRA LUNDGREN(1897-1979), fat, unikt, Rörstrand, glaserad keramik, blå dekor av, signerad och daterad T Lundgren 30, märkt Rörstrand, diameter 37 cm. Möjligen designad för Stockholmsutställningen 1930.

Ett par märken i glasyren på kanten, från tillverkningen.

912971

2021-05-10