Pilgrimsvas
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PILGRIMSVAS, Kina, tidigt 1900-tal, figural dekor med fåglar och fjärilar, hänklar i form av fabeldjur, emaljfärger, höjd ca 24 cm
Ingår i temaauktion Orientalika
bruks- och åldersrelaterat slitage, glasyrbortfall med retusch på hänklar samt fotens kant
913125
2021-05-15