Pilgrimsvas

Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas
Pilgrimsvas

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PILGRIMSVAS, Kina, tidigt 1900-tal, figural dekor med fåglar och fjärilar, hänklar i form av fabeldjur, emaljfärger, höjd ca 24 cm

Ingår i temaauktion Orientalika

bruks- och åldersrelaterat slitage, glasyrbortfall med retusch på hänklar samt fotens kant

913125

2021-05-15