Vaser Kina 1800/1900-tal

Vaser Kina 1800/1900-tal
Vaser Kina 1800/1900-tal
Vaser Kina 1800/1900-tal
Vaser Kina 1800/1900-tal
Vaser Kina 1800/1900-tal
Vaser Kina 1800/1900-tal

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

VASER, 15 dlr, 1800/1900-tal, Kina, Kanton, Imari, lockurna, 3 vaser i underglasyrblått, tekanna, höjd ca 13,5-49,5 cm

Ingår i temaauktion Orientalika

bruks- och åldersrelaterat slitage, nagg kan förekomma, teknanna med större nagg, stora vasen med omfattande lagningar upptill medföljer 3 träsocklar,

913130

2021-05-15