Dosa och saltkar
Klubbat för:
2 000 SEK
2 000 SEK
DOSA samt SALTKAR, Kina, 1800-tal, dekor av fåglar och blommor i underglasyrblått, höjd ca 4,5
Ingår i temaauktion Orientalika
bruks- och åldersrelaterat slitage, nagg på saltkaret samt dosans lock
913463
2021-05-15