Skålar Kina
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, Kina, 1800/1900-tal, varav en imari, dekor i underglasyr och gulddekor, andra skålen med dekor föreställande "draken som jagar pärlan" i underglasyrblått, höjd med sockel 20 resp 14,5, största diameter 25
Ingår i temaauktion Orientalika
bruks- och åldersrelaterat slitage, imari med klammerlagning, lagning/rekonstruktion, andra skålen l med större avslag och sprickbildning invändigt
913522
2021-05-15