Skålar Kina

Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina
Skålar Kina

Klubbat för:

1 200 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

SKÅLAR, 2 st, Kina, 1800/1900-tal, varav en imari, dekor i underglasyr och gulddekor, andra skålen med dekor föreställande "draken som jagar pärlan" i underglasyrblått, höjd med sockel 20 resp 14,5, största diameter 25

Ingår i temaauktion Orientalika

Zustandsbeschreibung

bruks- och åldersrelaterat slitage, imari med klammerlagning, lagning/rekonstruktion, andra skålen l med större avslag och sprickbildning invändigt

913522

2021-05-15