Carl Gustaf Wittenström

Carl Gustaf Wittenström
Carl Gustaf Wittenström
Carl Gustaf Wittenström
Carl Gustaf Wittenström
Carl Gustaf Wittenström
Carl Gustaf Wittenström

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CARL GUSTAF WITTENSTRÖM (1831-1911): Figurscen i katedral, signerad och daterad Carl Wittenström 1902, akvarell, ca 21x34 cm

HISTORIK: kopia av konstnären Nils Forsbergs (1842-1934) kända målning "En hjältes död" som hänger på Nationalmuseum

913680

2021-05-09