Edition Eté Jacob Kock Stockholm Fickur 18K

Klubbat för:

8 000 SEK

10 000 SEK

JACOB KOCK, fickur, 18K, Stockholm, 1780-tal, manuellt urverk med nyckeluppdrag, spindelgång, rödguld, mineralglas, serie nr. 1249, diam ca 52.5 mm, vikt ca 101.7 g

Boett Olof Ekman, 1789

Åldersrelaterat slitage. Urtavla med kantnagg. Fungerar vid inskrivningstillfället. SAV garanterar ej funktionen.

913740

2021-05-30