Kinesiska föremål

Kinesiska föremål
Kinesiska föremål
Kinesiska föremål
Kinesiska föremål
Kinesiska föremål
Kinesiska föremål

Klubbat för:

2 600 SEK

2 500 SEK

OPIUMPIPA samt andra föremål Kina, 11 st, 1800-1900-tal, pipan i porslin samt koppar, elefanter i brons, 3 vaser varav 2 med dekor i underglasyrrblått, alla med socklar i trä, skål, Kanton Kina, lockdosa i emalj, skål samt dosa, lackarbeten, kinesiskt mynt, genombruten ljuslykta i porslin, största vasens höjd (med sockel) ca 16 cm

Ingår i temaauktion Orientalika

Nagg på den största och minsta vasen, ställvis bortfall av emalj på dosan, bruks och åldersrelaterat slitage

913778

2021-05-15