WA Bolin besticksuppsättning silver
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
WA BOLIN, besticksuppsättning, 78 dlr, silver, modell G (Gammal Svensk), Stockholm, 1950-tal, bestående av 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 dessertknivar, 12 dessertgafflar (el bakelsegafflar), 6 smörgåsgafflar, längd 14,5-24 cm, schatull medföljer, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 2062 g
Monogram, knivarnas blad utbytta till moderna, detta har skadat stämplarna på flera av knivarna, en lös i skaftet, schatull med slitage
913920
2021-05-11