Vas Kina 1800-tal

Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal
Vas Kina 1800-tal

Klubbat för:

20 000 SEK

Arviointi

30 000 SEK

Kuvaus

VAS, porslin, Kina, 1800-tal, balusterformad, celadonglasyr, dekor av lotusslingor och attribut i emaljfärger, järnoxid samt sepia, Qianlongs sigillmärke, höjd ca 30 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt i Genève 21 november 1964

Kuntoraportti

Mynningen med glasyrnagg, smärre dekorskada

914010

Päivämäärä:

2021-05-13