Vas Kina 1800-tal
Klubbat för:
20 000 SEK
Arviointi
30 000 SEK
Kuvaus
VAS, porslin, Kina, 1800-tal, balusterformad, celadonglasyr, dekor av lotusslingor och attribut i emaljfärger, järnoxid samt sepia, Qianlongs sigillmärke, höjd ca 30 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt i Genève 21 november 1964
Kuntoraportti
Mynningen med glasyrnagg, smärre dekorskada
914010
Päivämäärä:
2021-05-13