Tillbaka till katalog

Tidig svensk tidskrift

Tidig svensk tidskrift
Tidig svensk tidskrift
Tidig svensk tidskrift
Tidig svensk tidskrift
Tidig svensk tidskrift
Tidig svensk tidskrift

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

TIDIG SVENSK TIDSKRIFT. (QVIST, JACOB, utg. Mennisklig Försichtighet Eller Konst, Hwarigenom en Menniskas Lycka och Upkomst kan befordras, Skrefwen på Engelska Språket, och Nu för des stora och synnerliga Nytta, Efter Elffte Uplägningen Uppå det Swenska Öfwersatt. Stockholm, 1725). No. 8-28.
4:o. 185 x 147 mm. (160) för hand paginerade s.
Litet nött senare rött halvfranskt band. Fläckar, anteckningar och understrykningar i inlagan.

+ No. 11 (duplett) löst bilagd. Exemplar med bredare marginaler.

Lundstedt, Sveriges perioidiska litteratur I 18. Egentligen en följetong, översättning av William de Britaines bok "On Human Prudence, or the Way by which a Man may raise himself to Fortune and Grandeur", vars elfte upplaga utkom 1717. Den svenska översättningen utgavs i sammanlagt 32 häften, nummer 1-7 och 29-32 saknas här.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Ej komplett. Se text!

Auktionsnummer:

914079

Datum:

2021-05-16