Tillbaka till katalog

Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.

Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.
Nordencrantz Bekymmerlösa stunder, 2 vol.

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

NORDENCRANTZ BEKYMMERLÖSA STUNDER (2). [NORDENCRANTZ, ANDERS]. Bekymmerlösa stunders menlösa och owälduga tankar, om de betydande anmärkningar, som af en hederwärd landtman år 1765 i trycket äro utgifne, och hemligen utdelte, wid en skrift, kallad: Tankar om yppighet och öfwerflöd, lämpade til närwarande tider, samt hwad som uti desz och fleres anmärkningar och skrifter finance-werket och Sweriges hushållning angåendfe, i gemen råder. I, III och IV+ bihang (samt följdskrifter, se nedan). Stockholm, hos Lorens Ludvig Grefing, 1767/Johan Georg Lange, 1769/Carl Stolpe/1769.
4:o. 206 x 163 respektive 220 x 175 mm. (4), 139, (1), (4), 150, (4), 135, (1 blank), 8 s. Häftade. Del I i samtida gråpappersomslag, delarna III och IV i nött marmorerat pappersomslag, sprucken i ryggen och litet lös i häftningen. Bitvis fläckig. Titelbladet till del III med lagning och förlust av två bokstäver i övre högra hörnet. 2 volymer.

I första volymen tre följdskrifter medbudna:
(NORDENCRANTZ, ANDERS). Förklaring öfwer de påminnelser, som, dels af otydelighet i skrifsättet, dels af orätt begrepp om meningen, och dels af omild uttydning, warit gjorde wid första delens innehåll af de menlösa tankar, hwilke mig kunnige blifwit. Stockholm, hos Lorens Ludvig Grefing, 1767.
4:o. 8 s.
(NORDENCRANTZ, ANDERS). Genswar, på det swar och tillika på de erhindringar, hwilke äro gjorde wid förklaringen öfwer de påminnelser, som blifwit försporde angående reductionen af wexel-coursen. Stockholm, hos Lorens Ludvig Grefing, 1767.
4:o. 26 s.
(NORDENCRANTZ, ANDERS). Anmärkningar, först wid hr. adjuncten och doctoren Christiernins Föreläsningars andra del om mynt och wäxel-cours, sedan wid desz critique, i Lärda tidningarne n:o 1, 18 och 27 för år 1768, öfwer några ord i Bekymmerlösa stunders tankar, : och sist wid bokhållaren Fr--- Is iteratum om 72 och 36 marks cours. Stockholm, hos Lorens Ludvig Grefing, 1768.
4:o. 52 s.

Del II utkom inte.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

914081

Datum:

2021-05-16