Tillbaka till katalog

Sahlstedt Sagan om tuppen 1758

Sahlstedt Sagan om tuppen 1758
Sahlstedt Sagan om tuppen 1758
Sahlstedt Sagan om tuppen 1758
Sahlstedt Sagan om tuppen 1758
Sahlstedt Sagan om tuppen 1758
Sahlstedt Sagan om tuppen 1758
Sahlstedt Sagan om tuppen 1758
Sahlstedt Sagan om tuppen 1758

Klubbat för:

500 SEK

Schätzwert

1 000 SEK

Beschreibung

(SAHLSTEDT, ABRAHAM M.). Sagan om tuppen. Första-sjette året. Stockholm (P. J. Nyström) 1758.
Liten 4to. (52) s.
+ (SAHLSTEDT, A. M.). Granskning, hwarigenom anställes en granskning til at granska Sagan om tuppen. Stockholm (P. J. Nyström) 1758.
(8) s. Några träsnitt. Ryggremsa, något nött. Löst inlagd i modernt grönt marmorerat pappband. Något brun- och småfläckad, vissa små maskhål. Namnteckning Isaac Arosell på titelbladet.

Saknar bl.a. Critik öfwer Tuppen (1759).
Innehåller "en för samtiden ovanligt realistisk allmogeskildring, klart påverkad av Dalin". (Svenskt biografiskt lexikon).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Zustandsbeschreibung

Se text

Auktionsnummer:

914083

Datum:

2021-05-16