Tillbaka till katalog

Geijer Lindblad Musik 1824

Geijer Lindblad Musik 1824
Geijer Lindblad Musik 1824
Geijer Lindblad Musik 1824
Geijer Lindblad Musik 1824
Geijer Lindblad Musik 1824
Geijer Lindblad Musik 1824

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

GEIJER, ERIC GUSTAF - LINDBLAD, ADOLF FREDRIK (utg.). Musik för sång och fortepiano. Första häftet. Upsala (Palmblad & C.) 1824.
Tvär 4:o. (1)-36, (2) s. Tryckta noter.
Tryckt originalomslag, några fläckar och marginalskador. Namnteckning C. G. Pettersson, Fitja på omslaget, handskrivet nr 10 i nedre del, skadad rygg. Fläck i marginal från omslaget till s. 18 (blir succesivt mindre), småfläckad.

Allt som utkom av detta sånghäfte. Senare samma år började vännerna sin resa genom Europa tillsammans.
Samlingen innehåller sex kompositioner av Geijer och nio av Lindblad till dikter av Goethe, Schiller, Atterbom (fem ur Lycksalighetens ö, vilken började utges samma år), v. Zeipel och Geijer själv.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

914086

Datum:

2021-05-16