Tillbaka till katalog

Waller och Wallqvist likpredikningar 2 st

Waller och Wallqvist likpredikningar 2 st
Waller och Wallqvist likpredikningar 2 st
Waller och Wallqvist likpredikningar 2 st
Waller och Wallqvist likpredikningar 2 st

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

BISKOP ERIC WALLERS LIKPREDIKAN M.FL. (2). JEDEUR, ELOF (1783-1841). Vid herr ... Eric Wallers begrafning i Westerås d. 27 junii 1811. Westerås, Per Kraft, 1811.
4:o. (1, 1 blank, 1) s. Oskuren. Löst inlagd i rött modernt marmorerat pappband, svart titeletikett i skinn. Text något fläckad, delvis sprucken i ryggen.

Eric Waller (1732-1811), biskop i Västerås 1809, tidigare även riksdagsman under 1770-talet. Han gav bl.a. ut "Tankar om vårt penningväsende och förslag till ett naturligt finance-system" 1769.

+
FANT, JOHAN M. Wid konungens tromans, biskoppens öfwer Wexiö stift,... doct. Ol. Wallqvists begrafnin, i Norrköpings stads-kyrka den 15 maji 1800, blef.. detta tal hållet och till tryck lämnadt...
4:o. 14 s. Oskuren. Löst inlagd i rött modernt svart pappband, svart titeletikett i skinn. Text fläckad.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

914087

Datum:

2021-05-16