Ulrika Eleonora d.y.:s död 1742
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
ULRIKA ELEONORA D.Y.:S DÖD 1742. TÖRLING, ROBERT WILHELM. Et odödeligt lof, med sorg bemengt, då ... drottning Ulrica Eleonora... den 24 novemb. 1741, hade lemnat detta jordiska... den 1 december 1742, beledsagat til des graf, uti kongl. Riddarholms kyrkan i resid. staden, af en underdånlig undersåte eftersinnat. Upsala (1742).
Folio. (12) s. Några träsnittsanfanger. Löst inlagd i modernt svart pappband. Har varit vikt, några fläckar, liten reva på sista bladet.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
914090
Datum:
2021-05-16