Grythyttan karmstolar
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARTUR LINDQVIST, karmstolar, 4 st, 1900-talets andra hälft, "Modell A2", Grythyttan, stomme av stål och träribbor, underrede bemålat, sitthöjd ca 42 cm, ursprungligen formgiven till Stockholmsutställningen 1930
Proveniens: Historiska museet, Rosengården
914174
2021-05-10