Grythyttan karmstolar

Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar
Grythyttan karmstolar

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ARTUR LINDQVIST, karmstolar, 4 st, 1900-talets andra hälft, "Modell A2", Grythyttan, stomme av stål och träribbor, underrede bemålat, sitthöjd ca 42 cm, ursprungligen formgiven till Stockholmsutställningen 1930

Proveniens: Historiska museet, Rosengården

Slitage

914176

2021-05-10