Kindjal Georgien
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 400 SEK
KINDJAL, kaukausisk, 1800-tal, rak klinga med enkel blodrand, fäste i horn, läderklädd balja i trä, balja och fäste med silverbeslag, klinga med stämpel från Tbilisi, längd ca 53 cm
Slitage, mindre skada på fästets horn
914539
2021-05-15