Oljelampa

Oljelampa
Oljelampa
Oljelampa
Oljelampa
Oljelampa
Oljelampa
Oljelampa
Oljelampa

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OLJELAMPA, romersk modell, möjligen från antiken, avbildar Alexandrias hamn, terrakotta, största mått ca 14 cm

Proveniens: Förvärvad och införd till Sverige under 1940-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna, köparen får förvärvarens namnuppgifter och levnadsår efter försäljningen

Ingår temaauktion Grand Tour

Slitage

914698

2021-05-14