Spegel gustaviansk Anders Öberg

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, Anders Öberg (rammakare, bildhuggare och spegelfabrikör i Stockholm 1780-ca 1800), signerad AÖB, märkt med Stockholms hallstämpel 1783, samt märkt ETG,(förgyllare Erik Törngren), träskuren dekor, bronserad, 2-delat glas, ca 168x63 cm

Slitage

914895

2021-05-13