Edition Argent Johan Rohde Serveringsbestick

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

JOHAN ROHDE, fiskserveringsbestick, Acorn/ Konge, 1945-1951, för Georg Jensen & Wendel, silver, genombrutna blad, övergång blad/ skaft med dekorativt snedställda fiskar, stämpelmärkta i godset, längd ca 25-27 cm, vikt ca 260 g

Modell Acorn/ Konge formgavs 1915

Fint bruksskick. Repor på blad förekommer.

914943

2021-05-23