Edition Argent Johan Rohde Serveringsbestick
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOHAN ROHDE, fiskserveringsbestick, Acorn/ Konge, 1945-1951, för Georg Jensen & Wendel, silver, genombrutna blad, övergång blad/ skaft med dekorativt snedställda fiskar, stämpelmärkta i godset, längd ca 25-27 cm, vikt ca 260 g
Modell Acorn/ Konge formgavs 1915
Fint bruksskick. Repor på blad förekommer.
914943
2021-05-23